!!.Yemekten önce Meyve yemedeki sağlık.!!

Bugünkü geleneksel beslenme alışkanlığımız birçok hastalığın temel sebebidir diyebiliriz.
Bunlardan biri de meyveyi yemekten sonra yememizdir.

Kur’an’da, meyve diğer yiyeceklerden önce zikredilmiştir. Cennet ehlinin yiyecekleri için Cenabı Hak şöyle buyuruyor;

“Arzularıp-seçecekleri meyveler ve canlarının çektiği kuş eti var.” (Vakıa, 20-21)

“Cennette olanlarla diledikleri meyve ve etten bol bol veririz.” (Tur, 22)

Kur’an, Cennet yiyeceklerini takdim ederken önceliği meyveye vermiş. Burada meyvelerin yemekten önce yenilmesinde fayda olduğuna işaret vardır ve bu işaret bugün tıbben de tasdik edilmektedir.

Hz Peygamber ﷺ Tirmizî de yer alan bir hadiste şöyle buyurmaktadır.
“Sizden biriniz iftarını açtığı zaman, hurma ile açsın, Çünkü o berekettir.”

Tıbben, başta hurma olmak üzere meyveler, En kolay ve çabuk sindirilen yiyeceklerdir.
Meyve, yemekten önce yenildiği takdirde, yaklaşık 20 dakikada sindirilir. Yemekten sonra yenildiği takdirde, diğer gıdalarla karıştığı için hazmı zorlaşır. Mayalama olup, önce karbonhidrata sonra alkole dönüşebilir.
O halde meyve, Hz Peygamberin ﷺ sünnetine uygun olarak, yemekten önce yenmesi halinde sağlığa daha faydalı olacağı tıbben sabit olmuştur.

Yemekten önce meyvenin yenmesinde sağlığı olan yararları ancak 14 asır sonra tespit edilmiştir. Dr. A.Hamit Deyyab “Kur’an’da tıp” Adlı kitabında şu tespitte bulunuyor:
“Modern tıbba göre, vücuttaki muhtelif hücrelerin enerji kaynağı olan, meyvelerdeki şeker, basit, hazmı kolaydır ve kana karışması hızlıdır. Bağırsaklar, bu şekerleri birkaç dakika içinde emer, vücut ihtiyaç duyduğu şekere kavuşur ve açlık gider. Aksi takdirde önce, mide doldurulursa, sindirim geç olur ve vücut, muhtaç olduğu şekeri ancak 3 saat sonra alabilir.”

Meyvelerdeki, şekerlerden istifade eden hücrelerin başında, bağırsak ve mide sathındaki hücreler gelmektedir. Bu hücreler, meyvedeki şekerleri alır almaz hızlı bir şekilde emme ve diğer faaliyetlere başlar ve sağlıklı bir sindirim gerçekleşmesi olur.

Bilindiği gibi şifa hazımdadır, yani yiyeceklerin iyi sindirilmesindedir. Bu nedenle Kur’an ve sünnetin meyveleri yemekten önce tavsiye etmelerindeki hikmetlerden biri de sağlıkla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Ağda Paylaş

Bir cevap yazın