!!.Maydanoz ve Havuçtaki sağlık sırrı.!!

Resulullah’ın ﷺ ikindiden sonra birkaç tane maydanozla bir kırmızı havuç yediği rivayetlerde var. Bundaki sır ve hikmet de kısmen anlaşılmış durumda, yapılan araştırmalarda, havuçta antioksidan tespit edilmiştir ki yaşlılığı geciktiriyor. Yine A.basit’e göre Amerika’da 1988’den bu yana özellikle havuç üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Çünkü havuçta “Carotin ve Lecoben” olmak üzere iki güçlü antioksidan var, bu madde ise, irsi olarak ortaya çıkacak katılım etkilerini geciktirir. Mesela irsi olarak 40 yaşında ortaya çıkması gereken şey 50 yaşında ortaya çıkar.
Havuçta bulunan “Karoten” ve “Likopen” altlarında iki madde dünyanın en güçlü antioksidan maddesi olduğu söyleniyor, Bu da DNA’yı korumakla oldukça etkili olduğu belirtiliyor.

Havucun bu özelliklerinden dolayı batıda birçok hastalık için, bizzat kendisi veya suyu, hastalara tavsiye ediliyor. Maydanoz ise ihtiva ettiği maddelerle eritme özelliğine sahip olduğu için, böbreklerde taş oluşumunu engelliyor veya var olan taşları gücüne göre eritiyor.

Maydanoz ve havuç başta olmak üzere, sebzelerin sağlığa olan faydaları tespit edilmesinden sonra, Amerika’da daha önce haftada kişi başına 10 kilo et tüketimine karşılık, 3-5 kilo sebze tüketimine dönüşmüştür.

Sosyal Ağda Paylaş

Bir cevap yazın