!!.Köpeklere dokunma meselesi.!!

Buhârî’de rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz ﷺ, köpeklerden uzak durmak ve evin içine almamak konusunda bizleri şöyle uyarıyor: “Köpek bir kabı yalarsa onu yedi defa yıkayın. O yedinin birinde toprakla temizleyin.”

Köpeğe dokunmayı ve evin içinde bulundurmayı hoş görmeyen Allah Resûlü ﷺ,
Ancak 21. asırda tespit edilen bilimsel bir gerçeğe işaret etmiştir.

ABD’de yapılan son bir araştırmada, köpeklere dokunma, onlarla oynama, artık ve salyalarına maruz kalmanın körlük tehlikesine yol açtığı tespit edildi. Tıbbi kesif, İslam peygamberi Hz. Muhammed’in ﷺ, köpeklerden sakınma konusunda Müslümanları uyarması yönündeki ilmi icazını tasdik etti.

Moheet.com sitesinde yer alan habere göre, Uzman veteriner hekimler, köpeklerle uğraşma, onların artık ve salyalarına maruz kalma neticesinde, her insanda körlüğe yol açabilen “Toksokara kanis” diye adlandırılan bakterinin insanlara bulaştığını tespit ettiler.

ABD Sumrset şehrinde uzman veteriner hekim Ayan Rayt, 70 köpek üzerinde yaptığı araştırma sonucuna göre, köpeklerin dörtte birinde, 1 gramlık kıllarında 180 kadar söz konusu bakteri tespit ederken, diğer dörtte birinde ise, 71 başka bakteri tespit ediyor ki, Bunlardan üç tanesi insanı kör etmeye yetiyor.

İngiltere’nin Daily Mirror gazetesinde de yayınlanan rapora göre, boyları 1 milimetre olan ve köpek kılları arasında bulunan bu bakteriler, köpeklerle temas neticesinde kolayca insana bulaşır ve gözün arka bölgesinde gelişmeye çoğalmaya ortam bulabilir. Bundan sakınmak için de doktorların tavsiyesi, köpeklerle oynadıktan sonra ve yemeklerden önce elleri iyice yıkamaktır.
Raporda Amerika’da yılda on bin civarında körlük vakası tespit edildiği ve bunun ekseriyetinin ise çocuklar olduğu belirtildi.

Kur’an ve sünnette ilmi mucizeler dergisinde yayınlanan bir araştırmada da, özellikle köpek saldırısında, 50 çeşit hastalığa yol açan mikropların bulunduğu ifade edildi.

Bilindiği gibi Hz. Muhammed ﷺ Bin dört yüz Sene önce, Müslümanları köpeklere dokunmaması konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. Ayrıca köpek salyasının bulaştığı el, vücut ve kapların, biri toprakla olmak üzere 7 defa su ile yıkamayı emir ediyor. Toprakla yıkama Hz. Muhammed’in ﷺ Aynı konuda ikinci bir ilmi mucizesini de ortaya çıkarıyor.
Toprakla yıkama esnasında, toprağın bu bakterileri veya mikropları öldürme özelliğine sahip olduğu gerçeği de son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarla tespit edilmiş bulunuyor.

Bilindiği gibi çoban köpeği, av köpeği ve bekçilik görevi yapan köpekler dışında köpek beslemek,
eve hapsetmek, sofrada bulundurmak dinde hoş görülmemektedir.

Hatta İmam Şafîi, yukarıdaki hadise dayanarak, köpek salyasının elbiseye dokunması durumunda namazın olmayacağına hükmediyor

Sosyal Ağda Paylaş

Bir cevap yazın