Farz, Sünnet, Mekruh ve Haram olan giyim-kuşam

Farz olan giysiler: Setr-i Avreti sağlayan, sıcak ve soğuktan koruyan elbiselerdir

Müstehap/Sünnet olan giysiler : Süs için, Allah-u Teâlâ’nın nimetlerini izhar için edinilen elbiselerdir.

Haram olan giysiler : Kadınların bedenlerini gösteren, belli eden veya erkekleri tahrik eden elbiseleri namahremleri yanında giyinmeleri haramdır.

Kâfirlere özel, görüldüğünde Müslüman olmadığını ve sadece başka bir dine ait olduğunu bildiren alâmet, şiar konumundaki elbiseleri giymek haramdır. Sözgelimi Zünnar yani Hristiyan kemeri kullanmak haramdır. Allah korusun dinden çıkmaya kadar götürür. Fakat günümüzde kullanılan kemerler böyle değildir. Onlar özel bir din mensuplarına veya bir millete ait olmadıklarından aynı hükümde değildir.

Erkeklerin, fitneye sebep olacak, kışkırtıcı veya avret azalarını tümüyle belirgin hale getiren giysi giyinmeleri de böyledir. Yine ipek kullanmaları da haramdır.

Mekruh olan giysiler : Kibir. gösteriş ve çalım maksadıyla elbise giymek mekruhtur. Kırmızı veya sarı elbiseler erkekler için mekruhtur. Kadınlar için mekruh değildir. Diğer renkleri giymekte erkek ve kadın için bir beis yoktur.

Fakat bir çok âlim kırmızı elbiseyi giymekte bir beis yoktur demiştir.

Mubah olan giysiler : Bu; Bayramlarda, Cuma günlerinde, toplantılarda süs için giyilen güzel elbiselerdir. Her vakit giyilmemektedir. Çünkü bunların daimi şekilde giyinmeleri; Gurur ve Kibre yol açar. Çoğu zaman fakirleri kızdırır. Bundan sakınmak evlâdır. Güzel elbise giymek mubahtır. Gurur için olmamak şartıyla. Yani daha önce nasılsa elbiseyi giydiği zaman da aynı tavır ve hali korumak şartıyla güzel elbise giymek mubahtır.

Sosyal Ağda Paylaş

Bir cevap yazın