Sabah Namazının Sünnetinin Fazileti

Efendimiz aleyhisselam sabah namazının iki rekat sünneti diğer nafile namazlardan daha fazla önem verirdi. ( Buhârî, Teheccüd 27 )

“Sabah namazının iki rekat sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır” buyururdu. ( Müslim, Müsâfırîn 96 ) Onun kendisine bütün dünyadan daha değerli olduğunu söyler, sabah namazının farzından önceki iki rekat i hiç terk etmezdi. ( Buhârî, Teheccüd 34 ) Efendimiz aleyhisselam sabah namazının sünnetini hiç terk etmemiş, buna verdiği değeri diğer nafile namazların hiçbirine vermemiş ve bu namazı dünya ve dünyadaki her şeyden daha üstün ve hayırlı saymıştır. Hatta;

“Sizi atlılar kovalasa bile yine de sabah namazının iki rekat sünnetini bırakmayın” diye emretmek suretiyle, sadece normal zamanlarda değil, yolculukta, tehlikeli zamanlarda bile bu iki rekat sünnetin kılınmasını tavsiye etmiştir. ( Ebu Davud, Tatavvu 3 )

Herhangi bir özrü bulunmadan bütün nafile namazların oturarak kılınabileceğini bütün mezhep imamları kabul etmişlerdir. Fakat İmam-ı Azam Ebu Hanife, bir özrü bulunmadan sabah namazının sünnetini oturarak kılmayı doğru bulmamıştır. Bunun sebebi, onun bu sünneti, müekked sünnetlerin en kuvvetlisi olarak kabul etmesidir. İmam farza başladıktan sonra hiçbir sünnet kılınmaz. Fakat Hanefi mezhebinin imamları, sabah namazı sünnetine verdikleri önem dolayısıyla bir istisna getirmişlerdi.

Bir defasında da müezzin sahabi Bilal-i Habeşi bir gün Efendimiz aleyhisselam’a sabah namazı vaktinin girdiğini haber vermeye gelmişti. Hz. Aişe, Bilal’e bazı şeyler sorarak onu ortalık ağarıncaya kadar meşgul etti. Bunun üzerine Bilal Efendimiz aleyhisselam’a namaz vaktinin girdiğini haber verdi. Efendimiz aleyhisselam namaza çıkmayınca, Bilal namaz vaktinin girdiğini ona bir kere daha haber verdi. Efendimiz aleyhisselam mescide gelerek sabah namazını kıldırdı. O zaman Bilal Efendimiz aleyhisselam’a durumu anlattı. Kendisini Hz. Aişe’nin, sorduğu bir şey sebebiyle, ortalık ağarıncaya kadar meşgul ettiğini, Efendimiz aleyhisselam namaza gelmeyince, ikinci defa haber verdiğini söyledi. O zaman Efendimiz aleyhisselam kendisinin sabah namazının iki rekat sünnetini kıldığını söyledi. Bilal namaza çok geç geldiğini söyleyince Efendimiz aleyhisselam;

“Şayet daha geç kalsaydım, yine de bu iki rekat sünneti bütün gereklerini yerine getirerek mükemmel şekilde kılardım” buyurdu. ( Ebu Davud, Tatavvu 3 )

Efendimizin müezzini Bilal-i Habeşi sabah ezanını erken okurdu. Namaz kılınacağı zaman Efendimize haber verir, o da mescide çıkarak namazı kıldırırdı. Efendimiz aleyhisselam sabah namazının sünnetini evinde kılardı.

Sosyal Ağda Paylaş

Bir cevap yazın