Nefis [ Herkes Nefsine Karşı Okusun ]

Nefis [ Herkes Nefsine Karşı Okusun ]

Bismillahirrahmanirrahim.

Nefsin sana zamanı geniş gösterecek, daha zamanın var, gençsin, güzelsin, okuyacaksın, iş sahibi olacaksın, Eğleneceksin (Bir takım mekanlar da ün yapman lazım, arkadaş ortamında popüler olman için, kendini ispat        etmen gerekecek). Sonra, evleneceksin, çocuğun olacak, mutlu ve huzurlu hayatın olacak, emekli olduğunda ise   sana karışan olmayacak, kısacası özgür olacaksın.   

Allah (CelleCelalühu) yoluna dönmemen için, sana hep “pembe tablo” sunacak, belki de dünyaya gelmende ki amacı unutturacak.

“ Buraya kadar, çok hoş bir tablo var değil mi? “

Şimdi ise, işin gerçek ( Hak ) boyutuna bir göz atalım;

Sana sunduğu tablonun asıl gayesini, ölümün her an gelebileceğini, kabir azabından, berzâh aleminden

 (“Kabir, ya cennet bahçelerinden bir bahçe yahut  cehennem çukurlarından bir çukur olacaktır.” ( Tirmizî, Kıyamet, 26.),    

sonuç olarak, amellere göre, bir tek amellerle kalmıyor

Bu amellerin, Allah’ın (CelleCelalühu) hoşuna gitmesi ya da gitmemesi sonucu, Cennet – Cehennemin varlığından sana bahsetmeyecek. nefisin, amelsiz yaptığın iyilikleri sana karşı süsleyip, dinin direği olan, Namaz başta olmak üzere, Allah’ın (CelleCelalühu) emir ve yasaklarını sana; “Allah’ın (CelleCelalühu) emir ve yasaklarına uymasan da  kardeşim, senin kalbin temiz” diyecek, kısacası, senin hakikati bulmaman için elinden geleni yapacaktır.

 Erkek ve kadına, mecbur (farz) kılınan, Tesettür gibi. 

Kısacası, nefsinin ve Şeytanın Tek bir kozu var!

..! GEÇİP GİDEN ZAMAN!..

 

ÖLÜM ANININ, NE ZAMAN GELCEĞİNİ BELLİ ETMEDEN.

Ama senin de unuttuğun bir şey var; Azrail, o geniş sandığın zamanın, gerçekte öyle olmadığını, nefsin sana sunduğu geniş zamanın, geçen saattin elinde değil, Allah’ın (CelleCelalühu) emri doğrultusunda olduğunu, O’nun karar vermesiyle, o güvendiğin zamanın biteceğini er geç gösterecektir.

Yapılan iyiliklerin ve güzel amellerin, Allah’ın (CelleCelalühu) hoşuna gitmesi için dua edelim, çünkü eğer Allah’ın (CelleCelalühu), hoşuna giderse, tövbe fırsatı verecektir. Onun için yapılan iyiliklerin boşa çıkmaması için, niyetlerimizi samimi bir çizgi de ayarlamanız gerekecektir.                                                                                                        

“ Hayır, kim ( güzel davranış ve ) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzu olmayacaklardır. “ [ Bakara Süresi, 112 ]

 

– ÖLMEDEN ÖNCE NEFSİNİ HESABA ÇEK!  – O SENİ HESABA ÇEKMEDEN –

Cevap Yaz