Kabir Azabı Nasıl Kalktı ?

Tabiinin büyüklerinden olan Hasan-ı Basri Hazretleri zamanında, bir kadın onun huzuruna gelip:

Ey İmam! Benim kızım birkaç ay evvel vefat etti. Fakat öldükten sonra onu hiç rüyamda göremedim. Ahiretteki durumunu da çok merak ediyorum. Onu rüyamda görebilmem için bana bir dua öğretir misin? dedi.

Hasan-ı Basrî Hazretleri bazı duaları okuması için kadına tavsiyelerde bu­lundu. Kadın da bu tavsiyelere uydu ve öğretilen duaları okudu. Rüyada kızını görebilmek için gözyaşlanyla Mevla Teâlâ’ya dua etti ve bu hal üzere uyudu.

O gece rüyasında kızını gördü. Gördü ama hiç de iyi durumda değildi. Kızına ateşten bir elbise giydirmişler, şiddetli bir şekilde azap olunuyordu. Kızını o halde görünce ciğerleri parçalandı, heyecan ve üzüntüyle uykusundan uyandı.

Sabah olduğu gibi hemen Hasan-ı Basri Hazretlerinin huzuruna koştu. Gör­düğü rüyayı gözyaşlanyla anlattı. Kızının bu azaptan kurtulması için ne yapabi­leceğini sordu. Büyük imam ona yine bazı tavsiyelerde bulundu.

Birkaç gün sonra İse Hasan-ı Basrî Hazretleri bir rüya gördü. Rüyasında genç ve güzel bir kız, Cennet bahçelerinden birinde altın bir tahtın üzerinde oturmuş, etrafına ışıklar saçıyordu. Bu kız Hasan-ı Basrî Hazretlerini görünce,

kendisini tanıyıp tanımadığını sordu, Hasan-ı Basrî Hazretleri de, onu tanıma­dığını söyleyince, kız şöyle anlattı:

  • Efendim, hani size gelip de beni rüyasında görmek için ne yapması gerek­tiğini soran, sonra da beni azap içinde gören bir kadın vardı ya, işte ben onun kı­zıyım.

Bunun üzerine Hasan-ı Basrî hazretleri merak edip sordu:

  • İyi de evladım, o kadıncağız seni azap içinde gördüğünü söylemişti. Oysa sen altından tahtlara kurulmuş oturuyorsun ve rahatın da gayet yerinde. Azap­tan kurtulup bu rahata nasıl kavuştun?
  • Ey İmam! Salih kullardan biri, bizim bulunduğumuz kabristandan geçer­ken salevat-ı şerife okuyup bunun sevabını tüm kabir ehlinin ruhuna hediye et­ti. Böylece kabir azabı çekenlerden bu azap kaldırıldı ve Cennet nimetleri bize ihsan olundu.

Hasan-ı Basri Hazretleri, ertesi gün hemen kadına haber gönderip çağırttı ve gördüğü bu güzel rüyayı ona anlatıp kızının azaptan kurtulduğunu müjdele­di, Ve ona bundan böyle çokça Salevat-ı Şerife okumasını tavsiye etti.

Cevap Yaz