Efendimize Uymak.

Allah’ı sevmenin yolu ve şartı Resulü Ekrem’i ( sallallahu aleyhi ve sellem ) sevmek ve Onun sünnet-i seniyyesine tabi olmaktır.

Bugün bizlerin kınamaktan çekinerek bir bir uzaklaştığımız sünnetlere Sahabe-i Kiram Efendilerimizin bakış acıları ve bağlılıkları çok farklıydı.

Onlar, Peygamber efendimiz’in ( sallallahu aleyhi ve sellem ) bir sünnetini bile terk etmez, terk edenleri de hoş karşılamazlardı.

Efendimizin ( sallallahu aleyhi ve sellem ) her sünnetini bir emri ilahi telakki ederek kayıtsız şartsız ittiba etmişlerdir.

Onların, Resulüllah’ın ( sallallahu aleyhi ve sellem ) sünnetine ittiba noktasındaki samimiyetleri ve ince anlayışlarına dair : Hz Ebubekir’in ( radıyallahu anh ) şu sözü bu hassasiyetlerini ifade etmektedir.

” Resulüllah’ın ( sallallahu aleyhi ve sellem ) yaptıklarından hiç birini terk etmedim. Hepsini işledim. Eğer Resulüllah’ın ( sallallahu aleyhi ve sellem ) sünnetini terk edersem, hak ve hidayetten sapıtmamdan korkarım “ buyurmuşlardır.

Başka bir yıldız sahabe olan İbni Mesud  ( radıyallahu anh ) ise; ” Biz hiç bir şey bilmezken Allah-u Teâlâ bize Muhammed’i ( sallallahu aleyhi ve sellem ) peygamber olarak gönderdi. Biz, O Muhammed’i  ( sallallahu aleyhi ve sellem ) neyi, nasıl yaparken görmüşsek, onu öylece yaparız.” 

Cevap Yaz