Dinde Taviz Vermekten Kaçınmak

Bir namazı dünyalık iş için terk eden adam dünyayı ahiret üzerine tercih etmiştir. Kimin hatırını sayıp dinden feragat ediyoruz. Ne olaydı kendilerinin hatırını saygı da Allah’ın hatırını kırdığımız kişiler, ilk mezara girdiğimiz zaman yanımıza gelip bize yazdım edeydi. İnsan, Ayşe’nin, Fatma’nın hatırı için şeriatın bir sürü emrini terk ettiği için üzülecek. Şimdi ise beni kimse hatırlamıyor, mezarıma kimse gelmiyor diye pişmanlık gösterecek. O halde seni unutmayanların sözünü tutman gerekir.

Allah Teâla’nın dininden, televizyon, gazete, mecmua, dergi ile çeviriyorlar. Bir şeyin zararı çok menfaati az ise onu reddetmek lazımdır. O yok hükmündedir. Televizyonların gayesi çıplak resim göstermek. İnsanları buna alıştırmaktır. İslami dediğimiz kanallar, Amerikan filmlerini çekinmeden oynatıyorlar. Onlarla kalplerimiz mühürlendi. Kur’an’dan zevk alamıyoruz. Televizyon seyretmeye meraklı bir insan acaba günde kaç cüz Kur’an okuyor. Televizyon kumandası elinde her gün açıyorsun. Ama belki de Rabbimiz’in yüce kitabı Kur’an’ı hiç açmıyorsun. Hoca efendi hiç televizyon seyretmeyecek miyiz? Düzelsin seyret ! Mesela bir fabrikanın nasıl çalıştığı gösteriliyor. Kadın yok, erkek yok sadece ses duyuluyor. O zaman seyredebilirsin. Aletin suçu yok. Yanlış olan, hazırlanan programların muhtevasıdır. Ama şimdiki durumda ve mevcut programlara bakılınca televizyon seyredilmez.

Kimsenin hatırı için konuşamayız. Allah’ın mülkünde kendi istediğimiz gibi davranamayız. Yoksa Bosna Hersek gibi oluruz. Taviz vererek din gelmez. Bu din Allah’ın dinine sarılmakla gelir.

Cevap Yaz