Devlet Hazinesi

Adalet, ferdî ve içtimaî yapıda dirlik ve düzeni sağlayan ahlâki erdemlerin başında gelir. Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i Şerif’lerde sıklıkla vurgulanan bu ifade aynı zamanda Allah-u Teâlâ’nın ” Adil “ sıfatıyla da eş anlamlıdır.

Hz Ömer ( Radıyallahu anh ) adaletiyle şöhret bulmuş  ve bu şöhreti İslâm dünyasını da aşmış mümtaz bir şahsiyettir. Onun adaletini içeren sayısız örnek kaydedilmiştir kitaplarımızda onlardan biri şöyledir.

Hz Ömer ( radıyallahu anh ) halifeliği sırasında bir gece makamında otururken Ashaptan biri ziyaretine gelir ve selam verir. Selamı alınmamıştır.              Oturur. Ömer ( radıyallahu anh ) işiyle meşgul. Sahabe bekler. Ömer ( radıyallahu anh ) çalışır. Selam alınmamış, yüzüne bile bakılmamıştır.

İş biter. Ömer ( radıyallahu anh ) mumu söndürür. Bir başka mumu yakar. O anda selamını alır. Konuşmaya başlar.

Sahabe sorar :

  • Ya Ömer! Niçin hemen selamımı almadın ve niçin bir mumu söndürüp diğer mumu yaktın. Ve ondan sonra benle konuşmaya başladın?

Hz Ömer ( radıyallahu anh ) :

  • Evvelki mum devletin hazinesinden alınmıştı. O yanarken özel işlerimle meşgul olsaydım Allah ( cellecelalühü ) indinde mesul olurdum. Seninle devlet işi konuşmayacağımız için kendi cebimden almış olduğum mumu yaktım, ondan sonra seninle meşgul olmaya başladım. Sahabenin gözleri yaşarır, ellerini kaldırarak şöyle dua eder.

Ya Rabbi! Hattap oğlu Ömer’i bizim başımızdan eksik etme.

Cevap Yaz