Cuma Gününün Fazileti

Haftanın günlerinin en hayırlısı Cuma günüdür. Hz Adem’in ( aleyhisselam ) yeryüzüne indirildiği günden beri Cuma günü insanlar için en faziletli gün seçilmiştir. Yahudi ve Hristiyanlar için de bu böylece takdir edilmişse de, onlar bu adeti bizzat elleriyle bozmuş ve kendileri için ( Cumartesi – Pazar Gibi ) daha başka günleri tercih etmişlerdir. Bu konu Hadis-i Şeriflerde açıkça beyan olunmuştur.

Ebu Hureyre ( radıyallahu anh ) Peygamber Efendimiz’den ( sallallahu aleyhi ve sellem ) şöyle rivayet etmiştir.

Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. O gün Adem ( aleyhisselam ) yaratıldı. O gün cennete konuldu. O gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet, Cuma gününden başka bir günde kopmayacaktır. ( Buhârî )

Ahmet İbni Hanbel ( Rahimehullah ) Aişe ( radıyallahu anha ) validemiz tarikiyle şöyle rivayet etti. Peygamber Efendimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem ) kitap ehli hakkında; Onlar kendilerinin kayıp ettiği ve Allah tarafından bize verilen Cuma gününü, kıble meselemizi ve bizim imam arkasında ” Amin ” dememizi kıskandıkları kadar hiç bir şeyimizi kıskanmazlar. Dedi.

Bürûc süresinin 3. Ayet-i Kerimesinde geçen geçen ” Meşhûd ” ifadesinin de Cuma gününün faziletine delalet ettiği belirtilir. Cuma süresinin 9. Ayeti de yine bu günün faziletine ve özellikle de aynı konuya müteallik Hadis-i Şerif’lerle birlikte, Cuma namazının farziyetine delalet etmektedir.

Cevap Yaz