Borçlu Olana Kolaylık Sağlamak.

Hazreti Aişe ( radıyallahu anha ) validemiz şöyle anlatmıştır;

Rasûlüllah ( sallallahu aleyhi ve sellem ) kapıda yüksek sesle münakaşa edenlerin gürültülerini işitti. Bunlardan biri, diğerinden borç miktarını indirmesini, bu hususta merhametli olmasını istiyor, öbürü de ” Vallahi yapamam “ diyordu.

Resûlüllah ( sallallahu aleyhi ve sellem ) yanlarına gitti ve ” Hanginiz iyi olanı yapmamak üzere Allah adına yemin etti. “ buyurdu. Borç veren utanarak ” Benim, Ey! Allah’ın Resûlü ! “ Deyince Resûlüllah ( sallallahu aleyhi ve sellem ) merhametli davranıp borçta indirim yapması gerektiğini söylemiştir. Hadis-i Şerif’te, münakaşa ettikleri belirtilenler, Kâb İbni Mâlik ile İbni Ebî Hadrâd’dır. Resûlüllah ( sallallahu aleyhi ve sellem ), Kâ’b ( radıyallahu anh ) seslenerek ” Borcunun yarısını indir. “ diye emretmiş, o da indirmiştir.

Burada borçlu, iki şey istemektedir; borçta indirim yapmasını ve ödemede kolaylık tanımasını (ödeme kolaylığı, vâde uzatması, taksit vs. olabilir). Dolayısıyla borçluya merhametli ve anlayışlı davranmak, istediğinde borcundan bir miktar bağışlamak gerekmektedir.

Hayır işlerinden olan bir iş ile ilgili olarak: “Yapmayacağım” diyerek yemin etmek câiz değildir. Rasûlüllah ( sallallahu aleyhi ve sellem ) bunu yasaklamıştır. Borçlunun alacaklıdan indirim istemesi câizdir. Bazıları bunu mekrûh görmüşler ve: “Bu davranışta minnet altına girmek var” demişlerdir.

Cevap Yaz